Saņemt un atstāt mantojumu. Kā rīkoties?
Latvijā mantojums juridiski atklājas līdz ar tuvinieka aiziešanu viņsaulē. Latvijā mantošanas process nav sarežģīts, mantošanai nepieciešamos dokumentus iespējams sakārtot pie notāra.
Mantojumu jautājumu sakārtošana ir svarīga, jo ikvienam var piederēt kustams vai nekustams īpašums, kuru aizgājējs nodod saviem tuviniekiem. Mantojuma atstājējs var savu gribu par mantojuma atstāšanu izteikt arī esot dzīvam jeb atstājot testamentu.
Avots: Freepik
Latvijā kopumā pastāv trīs veidi, kādos kaut kas var tikt mantots – likumiskais, testamentārais un līgumiskais.
Likumiskais veids, pēc Civillikuma notiek gadījumos, kad aizgājējs nav atstājis mantojuma līgumu vai testamentu, vai arī tie nav spēkā. Attiecīgajā situācijā mantojumu sadala, atbilstīgi Civillikumā ietvertajām mantojuma tiesībām, attiecīgi gan personas mantiniekiem, pēc veidiem kā mantojums tiek sadalīts. Civillikuma 391. pants noteic, ka pēc likuma tiek aicināti mantot laulātie, radinieki un adoptētie.
Mantošana pēc testamenta notiek, ja cilvēks izvēlas noteikt, kas notiks ar viņam piederošo īpašumu, naudu un citām lietām notiks pēc viņa aiziešanas mūžībā. Sastādot testamentu, mantu ir iespējams atstāt arī cilvēkiem, ar kuriem nesaista laulība, radniecība vai adopcija. Mantojuma tiesības nosaka, ka pastāv divu veidu testamentu formas: privātais testaments, ko cilvēks sagatavo pats, norādot savu pēdējo gribu. Testamentu var glabāt gan pie sevis vai atdot mantiniekam. Privātajam testamentam jābūt rakstītam ar roku, jo uz datora uzrakstīts un pēcāk izdrukāts testaments neder.
Publiskais testamentu cilvēks noformē pie notāra un tam ir vairākas priekšrocības. Notārs ieteiks kā pareizi noformēt un sastādīt testamentu. Kā arī notariāli apstiprināto testamentu reģistrēs Publisko testamentu reģistrā. Tāpēc testaments nevarēs nozust, un arī veikt mantojuma sadalīšanu būs vienkāršāk – mantiniekiem būs jādodas pie notāra, kuram būs pieejama visa jums vajadzīgā informācija.
Turklāt testamentu var grozīt, rakstīt no jauna, cik reizes cilvēks to vēlas. Notāram būs jāiesniedz arī informācija par personām, kuras saņems mantojumu. Starp citu, testamentu ir noderīgi sastādīt arī gadījumos, kad cilvēks sev piederošos īpašumus vēlas atstāt tikai likumiskajiem mantiniekiem, kuri jebkurā gadījumā saņemtu pie aizgājēja mantu. Tādējādi tiek samazināts nodevu maksājumu apmērs. Piemēram, zemesgrāmatas nodeva mantojot sastādīs 0,5%, bet, ja būs uzrakstīts testaments, tad 0,125%.
Izmantojot mantojuma līgumu, persona, līdzīgi kā testamenta gadījumā, varēs atstāt mantojumu konkrēti izvēlētai personai. Mantojuma līgums stāsies spēkā pēc cilvēka aiziešanas mūžībā, bet jārēķinās ar būtisku atšķirību, ka mantojuma līgumu atcelt vienpersoniski nav iespējams, jo to var izdarīt tikai abas personas kopā. Turklāt, jāņem vērā, ka mantojuma līgums tiks ierakstīts zemesgrāmatā. Mantojuma līgumā var iekļaut dažādus papildu nosacījumus un apgrūtinājumus, lai pasargātu sevi, respektīvi - dzīvokli, māju vai jebkuru citu īpašumu mantojuma atstājējam dzīvam esot, saņēmējs nedrīkstēs dāvināt vai pārdot.
Mantiniekiem sava griba saņemt mantojumu ir jāizsaka notāra izsludinātā termiņa laikā, bet, ja tāds nav bijis noteikts – viena gada laikā. Mantojums atklājas brīdī, kad mantojuma atstājējs ir miris, vai arī uzsludināts par mirušu ar tiesas lēmumu.
Vairāk par to kā rīkoties, lai saņemtu mantojumu, kāda kārtība ir jāievēro mantojuma tiesību pieteikšanai, uzziniet saņemot jurista konsultāciju. Kā rīkoties jums smagā brīdī, kad mantojuma atstājējs aizgājis mūžībā, kādi dokumenti būs nepieciešami, kā tos pareizi iesniegt un pie kura zvērināta notāra mantiniekiem nepieciešams vērsties un kā pareizi iesniegt mantošanas iesniegumu. Saņemiet jurista konsultāciju, jums nepieciešamo dokumentu sagatavošanu "Santas Survilas konsultāciju birojā" saistībā ar mantošanas tiesību jautājumiem un praktiskus ieteikumus jūsu situācijai.
Jautājiet par jums būtiskiem juridiskajiem jautājumiem un saņemiet profesionālu jurista konsultāciju ar ātri un kvalitatīvi sagatavotu dokumentu. Gadījumos, ja neziniet kā pieteikties mantot vai uzsākt mantojuma lietu vai ir radies strīds par mantojuma tiesībām, ja uzskatāt, ka esiet nepamatoti atstumts no mantošanas, tas izšķirams tiesā prasības kārtībā ar tiesai sagatavotu prasības pieteikumu par mantojuma tiesībām. Jau sadalītu mantojumu var apstrīdēt, iesniedzot tiesā prasību, tomēr tā noilgst piecu gadu laikā kopš brīža, kad tā ir radusies.
Jurista konsultācija jūsu ērtībai ir iespējama attālināti, lai garantētu vienlīdzīgas iespējas ikvienam neatkarīgi no atrašanās vietas Latvijā un ārvalstīs saņemt kvalitatīvu jurista konsultāciju.
"Santas Survilas konsultāciju birojs" piedāvā jurista pakalpojumus, tai skaitā dokumentu sagatavošanā. Lai jurists labāk spētu palīdzēt, vispirms piezvaniet un izstāstiet jūsu jautājumu. Zvana laikā varēsim saprast kā jums vislabāk palīdzēt, cik tas izmaksās, kāds termiņš ir nepieciešams darba izpildei un jurista pakalpojumi būs jūsu rīcībā.
Lūdzu jautājiet par Jūsu konkrēto gadījumu un noteikti atradīsim risinājumu!